У житлових приміщеннях у ролі стельового покриття давно використовують натяжні полотна. Такий спосіб оформлення швидкий, естетичний та доступний. Однак щодо того, чи доцільна установка натяжних стель на балконі, у власників помешкань часто виникають сумніви. Технічних обмежень в плані монтажу таких конструкцій на балконах та лоджіях немає. Аби покриття довго прослужило, зберігши свої початкові властивості та зовнішній вигляд, слід правильно вибрати матеріал, з огляду на те, опалюваний балкон чи ні, а також врахувати специфіку монтування.
Як визначитися з матеріалом виготовлення полотна для оформлення балконної стелі?
Матеріалами виготовлення слугує плівка ПВХ (полівінілхлорид) або спеціальний текстиль, в складі якого – волокна поліефіру. Для балкона оптимальним рішенням буде замовити натяжні стелі із тканини. Так, текстильні полотна:
- Добре витримують як високі температури (до +60 градусів), так і морози (до -40 градусів), тому їх можна монтувати в опалюваних чи неопалювальних приміщеннях.
- Не деформуються від контакту з вологою. Проте, не варто зловживати цією властивістю, щоб уникнути зменшення тривалості експлуатації.
- Не вигоряють на сонці, а отже, колір, узор чи фотодрук не зникнуть від впливу проміння.
Встановлення натяжних стель із ПВХ також можливе, але доречне не у всіх випадках. Річ у тому, що матеріал погано переносить зимові холоди. На морозі плівка стає крихкою, внаслідок чого імовірна поява розривів та тріщин. Крім цього, при різких температурних перепадах (наприклад, коли двері балкона відкривають із кімнати) полотно може «згорнутися» і втратити форму. Тому плівкові покриття монтуються тільки на засклених опалюваних або добре утеплених лоджіях, де температура не падає нижче +5 градусів.
Що також слід продумати, щоб натяжні стелі на балконі прослужили довго?
Вагомий момент – спосіб встановлення. Для тканинних полотен не знадобиться теплова гармата. Достатньо лише натягнути його та надійно закріпити на перекритті. Завдяки цьому вдається оздобити стелю навіть на невеличкому балконі, без необхідності винесення всіх речей з цього приміщення. Аналоги з плівки ж потребують нагрівання за допомогою теплового обладнання, а отже, простору має бути достатньо, щоб монтаж не викликав труднощів.
Першою чергою підготовляється стельове перекриття. Аби запобігти потраплянню сміття на внутрішній бік конструкції, поверхня старанно зачищається до основи, а потім покривається ґрунтовкою. Ідеального вирівнювання не потрібно, головне, щоб нічого не осипалося. Якщо була помічена пліснява чи грибок, їх необхідно видалити – підвищена вологість у закритому просторі може посприяти розмноженню цих шкідливих організмів.
Також перед монтажними роботами забезпечується герметизація стельової плити (козирка). Попри те, що полотна синтетичні й щільні, на них негативно відображаються протікання та продування балконних загорож.
На будь-яке натяжне полотно погано впливають протяги. Так, потоки холодного повітря при відчиненні вікон і дверей або крізь щілини можуть призвести до появи конденсату. Щоб уникнути цього, на етапі оздоблення стелі монтується невеликий прошарок утеплювача і мембрани, яка ізолює від пару (мінеральна вата, пінополістирол).
Вибір дизайну базується виключно на вподобаннях жителів дому чи квартири. Фактура впливає на зорове сприйняття простору, так що цим можна скористатись. Якщо балкон компактний, лакова фактура і правильно підібране освітлення здатне візуально збільшити простір. А для просторих лоджій підходить як матове полотно, так і глянцеве чи сатинове.