Паркетна дошка, переваги та недоліки

Паркетна дошка є одним із найпопулярніших варіантів підлогового покриття. Виготовлена з натуральної деревини, крім ефектного зовнішнього вигляду, вона ще й екологічно безпечна. Але немає нічого ідеального, і у паркетної дошки є свої недоліки. Пропонуємо вам дізнатися всі подробиці.

Що взагалі таке — «паркетна дошка»?

Паркетна дошка — різновид дерев’яного підлогового покриття. Виготовляється шляхом склеювання декількох (зазвичай трьох) шарів дерев’яних планок, зверху наноситься захисний шар лаку або масла.

Третій (нижній) шар

Однорідний, виконаний з деревини хвойних порід (ялина і сосна) або берези. Його товщина, як правило, 1,5 мм. Цей шар розміщується перпендикулярно (під кутом 90°) по відношенню до наступного шару.

Другий (середній) шар

Рейки, виготовлені з деревини хвойних порід або берези, укладають поперечно. Його ширина, як правило, 8-9 мм. Те, наскільки якісно виготовлений другий шар, визначає стабільність усієї дошки. Річ у тім, що саме від середнього шару залежатиме тип з’єднання дошок між собою. Існують два варіанти:

  • Шпунтове з’єднання — у другому шарі нарізається шип і паз. Дошки проклеюються, а планки щільно підбиваються. Потім робиться прошарок з водостійкого клею, для забезпечення додаткової гідроізоляції стиків. Дошка жорстко фіксується, це запобігає скрипам у майбутньому.
  • Замкове з’єднання — зараз набагато популярніше, ніж шпунтове, завдяки своїй зручності, адже на відміну від шпунтового, тут не потрібно проклеювати стики. А ще з боків встановлюють пластикові пружини (торцевий фіксатор), які забезпечують ще більш точне стикування і легкий монтаж.

Перший (верхній) шар

Виготовляється з цінних порід деревини, товщина варіюється від 0,5 до 6 мм (6 мм — для дошок зі шпунтовим з’єднанням). У сучасних дошок, здебільшого, товщина становить 4 мм. Верхній шар піддається обробці лаком або маслом, для надання естетичних властивостей. Чим товщий перший шар, тим довговічнішою буде паркетна дошка.

Від штучного паркету дошка відрізняється розміром (дошка трохи крупніша), способом виготовлення (паркет — це цілісний брусок деревини) і способом укладання (процес монтажу штучного паркету набагато довший і складніший), а також ціною (паркетна дошка дешевша, оскільки в її складі є недорога деревина).

Види паркетної дошки

За держстандартами з 1986 року виділяють кілька видів паркетної дошки, а саме: ПД-1, ПД-2 і ПД-3, залежно від основи і конструкції.

  • ПД-1

Основа — одношарова рейкова, зібрана в прямокутники або квадрати, розташовані перпендикулярно один одному, з боків дошка обклеєна рейками.

  • ПД-2

Основа — одношарова рейкова, зібрана в поздовжньому напрямку осі паркетної дошки.

  • ПД-3

Основа — двошарова рейкова, шари склеєні між собою (обидва шари з рейки або рейка і шпон). Шари розташовані перпендикулярно.

Але існують й інші критерії поділу паркетної дошки на категорії. Наприклад, набагато популярніший сьогодні варіант: за кількістю плашок. Відповідно до цього способу, паркетна дошка буває односмуговою, двосмуговою і трисмуговою.

  • Односмугова

Верхній шар являє собою одну цільну плашку. Розрізняють два варіанти довжини і ширини у такої дошки, а також вона може бути однотонною або з виразним малюнком деревини.

  • Двосмугова

Верхній шар складається з двох плашок. Плашки можуть бути укороченими (для приміщень малої та середньої площі) і подовженими (для приміщень великої площі).

  • Трьохсмугова

Верхній шар складається з трьох плашок. Розташовуються плашки довільно, також немає якихось суворих обмежень у довжині. За рахунок цього такі дошки виготовляються в різноманітних кольорах і мають дуже оригінальний вигляд.

Переваги паркетної дошки

  • Співвідношення ціни та якості. Використання паркетної дошки, як правило, являє собою оптимальне співвідношення вартості та практичності застосування. Непрямим свідченням цього є те, що багато агентів з нерухомості вважають наявність дерев’яного оздоблення підлоги — фактором, що підвищує вартість житла. При правильній експлуатації дерев’яна підлога здатна прослужити своїм власникам практично стільки ж часу, на скільки розраховане їхнє житло. У ряді випадків при використанні якісних порід деревини (наприклад, модрини) мостини можуть бути акуратно зняті, відновлені і використані повторно.
  • Екологічна чистота. Деревина є поновлюваним ресурсом. У низці розвинених країн підприємства лісової промисловості беруть участь у регіональних програмах з відновлення лісів та їх консервації. При правильному догляді деревина сприяє створенню екологічно сприятливого середовища в житловому приміщенні. Паркетна дошка не вбирає пил, не сприяє розвитку цвілі та пилових кліщів, не викликає алергії та інших факторів негативного впливу на здоров’я людини.
  • Естетична привабливість. Жоден оздоблювальний матеріал для підлог не може зрівнятися за зовнішнім виглядом з деревиною. Візуально, підлога з паркетної дошки нічим не поступається паркетному аналогу. Як правило, цей матеріал випускають у теплих природних тонах з різною текстурою малюнка поверхні. Широкий асортимент даного виду виробів дає можливість підібрати колірний відтінок відповідно до дизайну інтер’єру практично будь-якого житлового приміщення.
  • Простота догляду. Після встановлення і покриття лаком (або воском) підлога з паркетної дошки тривалий час не потребує догляду, за винятком періодичного прибирання пилу.

Недоліки паркетної дошки

  • Трудомісткість початкового укладання підлоги.
  • Низька стійкість до впливу вологи і підвищеної температури.
  • Вартість підлог з деяких порід деревини може бути дещо вищою за усереднену ціну, при використанні інших оздоблювальних матеріалів.
  • Відновлювальні роботи. У ряді випадків, при проведенні відновлювальних робіт можуть знадобитися роботи зі шліфування та полірування поверхні підлоги.

На завершення короткого огляду залишається лише сказати, що більшу частину недоліків підлог з паркетної дошки слід скоріше сприймати як особливість цього виду матеріалу. Так, невисока вологостійкість не передбачає використання подібних виробів у ванній, туалеті та на кухні. Але в більшості інших приміщень вони можуть застосовуватися без будь-яких обмежень.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями: