Замовляючи буріння свердловини на воду для індивідуального користування, власник ділянки відразу ж зіштовхується з питанням її правильного обслуговування та використання в зимовий період, коли є висока ймовірність промерзання води всередині та поломки обладнання. Якщо послуга надається для подальшого постійного використання протягом року, то оптимальним буде завчасно провести її додаткове утеплення та герметизацію на випадок різких перепадів температури. Це стосується і випадків, коли замовляють буріння свердловин по граніту. Проводити такі роботи краще влітку, коли тепло і сухо, а також поетапно, зупиняючись на кожній деталі водопровідної системи, по якій вода потрапляє зі свердловини до будинку.
Рекомендації щодо утеплення трубопроводу
Це стосується частини системи, яка з’єднує свердловину установку з системою в будинку. Досить часто власники забувають про частину труби, яка знаходиться на стику з цокольним поверхом (що дуже важливо, якщо це приміщення не опалюється взимку). Утеплити такі труби герметично досить не просто через наявність перехідників різного діаметра. Саме тому майстри рекомендують завчасно продумати варіант з закопуванням такої труби в землю нижче середнього рівня промерзання ґрунтів.
Одночасно з трубою в готову траншею опускають кабель від насоса, підключений до системи електропостачання. Щоб ця конструкція з часом не зіпсувалася (наприклад, через ущільнення ґрунту після тривалих дощів) та не деформувалася, просто трубу з кабелем в землі на розташовують, спочатку це вкладається в додатковий захисний кожух і потім в додаткову трубу з діаметром приблизно на 10 см більше. Це захистить не лише від промерзання води всередині, а й можливої деформації та поломки самої системи.
Особливості утеплення свердловини на воду при різних умовах її використання
Не менш важливим моментом в виборі способу утеплення свердловини на воду є спосіб або ж періодичність її використання на приватній ділянці.
Постійне користування свердловиною на воду
Якщо артезіанська свердловина була побудована з метою постійного користування системою водопостачання, то рух води середині не допускає її промерзання всередині. Але при цьому підведені до будинку труби все ж мають бути укладені в захисний футляр, наприклад з додаванням шару мінеральної вати, та розміщені нижче рівня промерзання ґрунтів на території.
Сезонне використання свердловини на воду
Якщо артезіанська свердловина не буде використовуватися взимку, необхідно вимкнути насос, злити всю воду з системи індивідуального водопостачання, додатково переконатися у відсутності води в гідрозатворах та змішувачах. Сама свердловина перед початком зими має бути ретельно законсервована і закрита.
Періодичне користування водою зі свердловини
У такому випадку додаткове утеплення має захистити всю систему від можливого промерзання та появи льоду, що стає можливим лише при монтуванні додаткового джерела обігріву (нагрівальних елементів), наприклад, поруч з трубою, яка з’єднує свердловину з системою в будинку прокладають нагрівальний кабель з датчиком, який реагує на зміну температури та вмикає нагрівальний кабель при появі перших заморозків та льоду.
Ще кілька важливих рекомендацій щодо утеплення свердловин
Працюючи над бурінням нової свердловини на воду, лише досвідчені майстри добре знають, де краще бурити свердловину і ніколи не оминають питання завчасного та ефективного утеплення конструкції:
- якщо на ділянці, де має бути побудована свердловина, промерзання ґрунтів незначне, утеплення можна провести, уклавши солому, торф або тирсу;
- за можливості власники ділянки будують додатковий дерев’яний короб з утепленням стін;
- щоб забезпечити максимально ефективний захист свердловини, навколо неї можна побудувати невелику споруду, яка б з настанням морозів могла опалюватися, наприклад, електрикою.
Більш детально про таку підготовку свердловини до холодної пори року варто говорити саме з майстрами, які проводитимуть буріння та добре розуміються на особливостях її функціонування.